Почетна / Македонија / 35-то издание Макфест-наградени

35-то издание Макфест-наградени

Во Штип заврши 35.тото издание на фестивалот на музика „Макфест 2020“. Победници се групатаНокаут со песната „Сакам да живеам“ на авторите Никола Перевски и Филип Неделскски и Огнен Неделковски.за која добија парична награда од 5000 евра,Втората награда и 3000 евра ја доби композицијата “Ден по ден“  од авторите Никола Мицевски Пројковска, во изведба на Ѓоко Таневски.Треата награда исто така ја доби авторот Никола Миевски заедно со Весна Малинова за песната Ако те изгубам, во изведба на Омар Џаферовски.Награда за најдобар аранжман ја доби Иле Спасев, најуспешен дебитант е Паулина, а надобар сценски настап имаше Виктор Апостоловски.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *