Почетна / Свет / 40.000 њујоркчани останаа без струја.

40.000 њујоркчани останаа без струја.

Околу 40.000 жители на Њујорк немаат електрична енергија поради топлотниот бран и влажноста кои ја погодија американската метропола. Со исклучувањето на струјата најмногу се погодени жителите на Бруклин и Квинс.

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, изјавил дека 20.000 потрошувачи во Бруклин вчера останале без струја, а комуналната служба треба да изврши поправки и да спречи поголемо исклучување на електрична енергија.

Во овие подрачја распоредени се околу 200 војници, 100 генератори и 50 рефлектори. Властите апелираат до граѓаните да ја проверат состојбата кај повозрасните соседи.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штитат ли “Фајзер“ и “Астра зенека“.

Заштитата против ковид-19 обезбедена од две дози на вакцините Pfizer / BioNTech и AstraZeneca почнува …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *