Вести

Sportski

Најнови спортски вести и резултати
  • Менаџерот на Челзи, Маурицио Сари изрази јавна поддршка за својот колега од Манчестер Јунајтед Жозе Мурињо и тоа пред големото дерби кое на програмата е утре во Премиер лигата. Сари повика на поголем респект кон Португалецот, кој веќе подолго време е мета на критики поради слабите игри и резултати на „црвените ѓаволи“. „Зборуваме за тренер … Сари застана во одбрана на Мурињо: Заслужува поголем респект!

  • Во недела на програмата во Серија А е големото дебри во Серија А помеѓу Интер и Милан. Екипата на Интер во дербито против градскиот ривал влегува во добра форма, а во пресрет на натпреварот фудбалерите на тренингот имаа и посебни гости. Дејан Станковиќ и Иван Заморано се појави во нивниот тренигн центар, а таму ги … ФОТО: Пред големото дерби на тренингот на Интер се појавија специјални гости

  • 169-то миланско дерби најверојатно ќе биде најгледаниот меч во Серија А од почетокот на сезоната. Имено, стадионот „Џузепе Меаца“ е комплетно распродаден и на трибините ќе присуствуваат повеќе од 78.000 гледачи, а со тоа Интер ќе оствари приход од 5 милиони евра. Од почетокот на сезоната Интер е најпосетуваниот клуб и со четирите домашни меча … Се е спремно за спектакл: Дербито на Милано ќе биде најгледаниот меч сезонава!

  • 16 годишниот Никола Секулов е Mакедонецот које дел од италијанскиот шампион Јувентус. Секулов успешно настапува за младинските тимови на еден од најголемите клубови во светот, а минатата сезона стана шампион во неговата генерација, потоа триумфираше и во Суперкупот каде што постигна гол и беше прогласен за играч на натпреварот. Овој макеоднски талент вчера имаше огромна … Вчера тренираше со ѕвездите на Јувентус, а во Македонија добивал само 5-10 минути во натпревар!

  • Сопругата и агентот на капитенот на Интер, Мауро Икарди, Ванда Нара би можела да се најде во големи проблеми. Веќе на јавноста добро позната и приказната за Ванда и нејзиниот поранешен сопруг и пријател на Икарди, Макси Лопез. Накратко, тие двајца беа заедно пред да се појави Икарди. Подоцна Ванда се развде од Лопез и … Проблем за Икарди: Макси Лопез бара затвор за Ванда!

  • Легендарниот голман Џанлуиџи Буфон призна дека не сака да игра финале во Лигата на шампиони против својот поранешен клуб Јувентус. Буфон цели 12 години го носеше дресот на Јувентус, а ова лето како слободен играч се пресели во ПСЖ каде главна цел ќе му биде освојување на Лигата на шампиони. „Во ПСЖ брзо сфатија дека … Буфон: Не сакам да играм финале во ЛШ против Јувентус

  • Aлексис Санчез е во лоша форма и долго период пред погодокот против Њукасл кога донесе победа на Манчестер Јунајтед беше без гол во Премиер лигата. Чилеанецот не успеа да се прилагоди на играта на Манчестер Јунајтед, а дополнителни проблеми му се појавија во приватниот живот. Имено, „Дејли Мејл“ тврди дека Санчез може да го напушти … Откриена причината за лошата форма на Санчез и таа доаѓа од неговиот приватен живот?!

  • Во викендот пред нас посебно влијание во фудбалскиот свет привлекува натпреварот помеѓу Челзи и Манчестер Јунајтед. Челзи оваа сезона под водство на Маурицио Сари игра одлично, а тоа не може да се каже и за Манчестер Јунајтед на Жозе Мурињо. Сепак, без оглед на моменталната форма натпреварот на „Стенфорд Бриџ“ не може однапред да се … Големи пофалби за ривалот: Погба го избра за него најдобриот играч во Премиер лигата

  • Манчестер Јунајтед викендов му гостува на Челзи во дербито на колото во Премиер лигата, а Мурињо тврди дека за него тоа е натпревар како и сите други. „Специјалниот“ сепак напомена дека ќе се обиде да се контролира и да покаже респект кон своите поранешни навивачи. „За мене ова е натпревар како и сите други. Дали … Мурињо пред дербито со Челзи: Натпревар како и сите други!

Следи не на twitter