Вести

Sportski

Најнови спортски вести и резултати
  • 169-то миланско дерби најверојатно ќе биде најгледаниот меч во Серија А од почетокот на сезоната. Имено, стадионот „Џузепе Меаца“ е комплетно распродаден и на трибините ќе присуствуваат повеќе од 78.000 гледачи, а со тоа Интер ќе оствари приход од 5 милиони евра. Од почетокот на сезоната Интер е најпосетуваниот клуб и со четирите домашни меча … Се е спремно за спектакл: Дербито на Милано ќе биде најгледаниот меч сезонава!

  • 16 годишниот Никола Секулов е Mакедонецот које дел од италијанскиот шампион Јувентус. Секулов успешно настапува за младинските тимови на еден од најголемите клубови во светот, а минатата сезона стана шампион во неговата генерација, потоа триумфираше и во Суперкупот каде што постигна гол и беше прогласен за играч на натпреварот. Овој макеоднски талент вчера имаше огромна … Вчера тренираше со ѕвездите на Јувентус, а во Македонија добивал само 5-10 минути во натпревар!

  • Сопругата и агентот на капитенот на Интер, Мауро Икарди, Ванда Нара би можела да се најде во големи проблеми. Веќе на јавноста добро позната и приказната за Ванда и нејзиниот поранешен сопруг и пријател на Икарди, Макси Лопез. Накратко, тие двајца беа заедно пред да се појави Икарди. Подоцна Ванда се развде од Лопез и … Проблем за Икарди: Макси Лопез бара затвор за Ванда!

  • Легендарниот голман Џанлуиџи Буфон призна дека не сака да игра финале во Лигата на шампиони против својот поранешен клуб Јувентус. Буфон цели 12 години го носеше дресот на Јувентус, а ова лето како слободен играч се пресели во ПСЖ каде главна цел ќе му биде освојување на Лигата на шампиони. „Во ПСЖ брзо сфатија дека … Буфон: Не сакам да играм финале во ЛШ против Јувентус

  • Aлексис Санчез е во лоша форма и долго период пред погодокот против Њукасл кога донесе победа на Манчестер Јунајтед беше без гол во Премиер лигата. Чилеанецот не успеа да се прилагоди на играта на Манчестер Јунајтед, а дополнителни проблеми му се појавија во приватниот живот. Имено, „Дејли Мејл“ тврди дека Санчез може да го напушти … Откриена причината за лошата форма на Санчез и таа доаѓа од неговиот приватен живот?!

  • Во викендот пред нас посебно влијание во фудбалскиот свет привлекува натпреварот помеѓу Челзи и Манчестер Јунајтед. Челзи оваа сезона под водство на Маурицио Сари игра одлично, а тоа не може да се каже и за Манчестер Јунајтед на Жозе Мурињо. Сепак, без оглед на моменталната форма натпреварот на „Стенфорд Бриџ“ не може однапред да се … Големи пофалби за ривалот: Погба го избра за него најдобриот играч во Премиер лигата

  • Манчестер Јунајтед викендов му гостува на Челзи во дербито на колото во Премиер лигата, а Мурињо тврди дека за него тоа е натпревар како и сите други. „Специјалниот“ сепак напомена дека ќе се обиде да се контролира и да покаже респект кон своите поранешни навивачи. „За мене ова е натпревар како и сите други. Дали … Мурињо пред дербито со Челзи: Натпревар како и сите други!

  • Добри вести за Манчестер Сити. „Граѓаните“ утре од 16:00 часот играат против Барнли во рамките од деветото кол ово Премиер лигата. Пеп Гвардиола на конференцијата за медиумите пред овој натпревар откри дека на овој натпревар на теренот ќе се врати Кевин Де Брујн кој подолго време е надвор од терените поради повреда. Тој се врати … Гвардиола потврди: Одлични вести за Манчестер Сити пред утрешниот натпревар

  • Шпанците сметаат дека не им е потребен, но се добива впечаток дека има вкус на „киселото грозје“. Италијанците го обожаваат затоа што Серија А доби поголемо медииумско внимание. Дали Јуве е во добивка? Поминаа 100 дена од кога Роналдо е играч на Јувентус. И понатаму во фудбалскиот свет се водат дебати дали Јуве направи паметен … Сто дена на Роналдо во Торино: Пет добри и пет негативни работи од присуството на Португалецот

Следи не на twitter