Почетна / Балкан

Балкан

Покрај Русија и Кина застана на страната на Србија

По Русија, и Кина ја поддржува Србија по тензиите на Косово кои се јавија поради регистарските таблички на автомобилите. Тие бараат меѓународната заедница да нема двојни стандарди за косовското прашање. Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска се сретна со амбасадорите на Кина и на Русија во Белград, Чен Бо и Боцан …

Повеќе »

На час по физичко почина ученик

Момче од основно училиште загина за време на час по физичко образование во училиште во Турбе кај Травник во централна Босна, откако пречка од гол се урна врз него во спортската сала, потврди локалната полиција. – Во 12:10 часот полициската станица Травник извести дека во салата на основното училиште „Турбе“ …

Повеќе »

Србија:Избори на 3-ти април

Редовни избори за претседател на Србија и за советници во Собранието на град Белград, како и вонредни парламентарни избори, ќе се одржат на 3 април следната година, пишува Б92. Како што е потврдено за порталот Б92, таквата одлука стои во предлог договорот меѓу власта и опозицијата во меѓупартискиот дијалог за …

Повеќе »

Во Словенија зимата пристигна во лето?!!!

Снегот на Балканот оваа година пристигна порано. Во текот на вчерашниот ден, поради спуштање на студен воздух од Алскиот регион кон Балканскиот Полуостров, во Словенија падна првиот снег. Снег врнеше на Кредарица, а врнежите условија и мала снежна покривка.

Повеќе »

“Отпатува“ – Милан Лане Гутовиќ, алијас Шојиќ.

По краткотрајно боледување , овој свет го напушти и отпатува со својата “бела лаѓа“ познатиот актер Милан Гутовиќ  Лане, многу попознат како Шојиќ од филмскиот и телевизискиот серијал “Тесна кожа“ и “Бела лаѓа“.

Повеќе »

Кој ќе одбие тестирање, добива отказ од работа.

Словенија воведува строги мерки во пресрет на почетокот на учебната година, затоа што бројот на заболени од коронавирусот расте. Вработените во училиштата ако не сакаат да се тестираат на коронавирусот ќе добијат отказ. Министерството за образование испрати писмо во кое информира дека вработените можат да добијат отказ ако одбијат да се …

Повеќе »

Турско не за авганистанските бегалци.

Турција им рече „не“ на авганистанските бегалци. „Турција не може да прифати ниту еден бегалец од Авганистан“, изјави портпаролот на владејачката Партија на правдата и развојот, Омер Челик. „Турција не е бегалски камп. Ние веќе немаме можност да прифатиме какви било бегалци (од Авганистан). Ние сами ќе носиме одлуки. Ги …

Повеќе »

И, Црногорците биле измислена нација

На Балканот чувме толку многу глупости, што јавноста ретко што ќе ја изненади.А, изненади изјавата на градоначалникот на Бања Лука Драшко Станивуковиќ, дека Црногорците се измислена нација. Градоначалникот на босанскиот град Бања Лука, Драшко Станивуковиќ изјави дека Црногорците се измислена нација, по што имаше лавина реакции. Цела опозиција на Црна …

Повеќе »

70 лица загинаа во поплавите во Турција

Агенцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) на Турција соопшти дека во поплавите што ги зафатија областите Кастамону, Синоп и Бартин во Црноморскиот Регион животот го загубиле 70 лица, јави Анадолија. АФАД наведе дека 60 лица загинале во Кастамону, девет лица во Синоп и едно лице во Бартин, …

Повеќе »

Вистина или лага!Се намалувал бројот на невработените?

Се намалува бројот на невработени лица во земјава. Значи ли тоа дека попуштаат економските последици од кризата и дека се стабилизира пазарот на труд во земјава, e прашање за кое појасна слика ќе има во следниов период.Податоците на Агенцијата за вработување говорат дека на крајот на јуни годинава сме имале …

Повеќе »