Почетна / Бизнис

Бизнис

Сутлијаш!!!

Овој ориентален десерт, ќе има горчлив вкус, откако оризопроизводители и државата се договорија откупната цена на килограм арпа најмалку да биде 25 денари.Оризарите, се навикнаа од секоја реколта со пареите да купуваат стан и автомобил, па секогаш кога нема да им се оствари желбата , како мали деца застануваат, блокираат …

Повеќе »

Заживува чевларската индустрија

Чевларскиот сектор во земјава живнува по долгиот мртов период предизвикан од пандемијата на  коронавирусот.Нарачки има од Италија, а почетокот на наставата со физичко присуство дава позитивни сигнали. Зголемена е побарувачката и потрошувачката на обувки. Чевларските компании имаат залихи од лани кои треба да ги продадат.„Полека се враќаме во нормала. Постепено …

Повеќе »

И натаму “крлежите“ цицаат пари.

Извршителите во просек имале чиста индивидуална заработка од 1,516.728 денари минатата година според надзорот на работата на извршителите што го објави Министерството за правда за 2020. Toa значи дека месечно имал личен приход од нешто повеќе од 2.000 евра.Тоа, според министерството, е најмала заработка во изминатите години и единствена до …

Повеќе »

Ќе се откупат 90милиони килограми грозје

Винариите ќе откупат околу 90 милиони килограми грозје, соопшти денеска претседателот на регионалното здружение „Лозароовоштари” Дане Јошев, пренесувајќи ги информациите од вчерашната средба со министерот за земјоделство Арјанит Хоџа и претставниците на другите земјоделски здруженија.Јошев очекува наредната недела да се одржи нова средба, на која ќе се разговара за откупната …

Повеќе »

За повисоки плати, ја качија цената на струјата

АД МЕПСО 2020 година ја заврши со загуба од 5,8 милиони евра, но тоа не било пречка за платите просечно да се зголемат за 17 отсто. 2020 завршила со 657 вработени во акционерското друштво во државна сопственост, а просечната месечна бруто плата била 60.650 денари. Во 2019 просекот на плата …

Повеќе »

Не очекуваат сушни времиња, и поскапа храна

Во следните години ќе имаме поскапување на храната поради климатските промени кои донесоа топлотни шокови и суши.Земјоделците и агрономите велат дека веќе има намалено производство кај повеќето култури, но има и повисоки цени на производите. Овошјето и зеленчукот се поскапени.  Очекуваат дека во иднина овој процес ќе биде поизразен. Земјоделците …

Повеќе »

“Лада – нива“ на електричен погон, и не е скапа!

Со оглед на тоа дека рускиот теренец секако е евтин, Германците не сакале премногу да го оптоварат буџетот на потенцијалните купувачи, па и конверзијата е повеќе од пристапна. Наместо фабрички бензинец со 83 коњски сили, вграден е електромотор од 88 коњски сили. Електричната енергија се чува во литиум-јонска батерија со …

Повеќе »

Долго сахарско лето, исуши се‘ пред себе.

Екстремно високите и надпросечни температури што ја зафатија земјава се загрозувачки за сите земјоделски култури. Целосно ја дехидрираа почвата, а недостатокот на вода за наводнување дополнително ја влоши состојбата. Драстично е опаднато и нивото на подземните води.Според агрометеоролозите, малата промена на времето која се очекува на крајот од оваа недела …

Повеќе »

Здравствениот фонд има конкурси за 80 вработувања

Повеќе од 80 луѓе сака да прими на работа Фондот за здравствено осигурување на земјава.Само во еден ден распишани се огласите за прем на сите овие луѓе, и тоа ни помалку ни повеќе, туку точно на 6 август, денот кога беа распишани локалните избори.Распишани се поголем број огласи за вработување …

Повеќе »

Откуп на винското грозје

Откупот на грозјето почнува и повторно е неплански, со голем број манипулации кои се на штета на лозарите, оценува Националната федерација на фармери (ННФ) и уште еднаш апелира дека цената на „смедеревката” треба да биде околку 16 денари за килограм, а на „вранецот” 17 денари.Според НФФ, освен откупните цени, проблем …

Повеќе »