Почетна / Црна хроника

Црна хроника

“Сообраќајка“ на патот Берово – Струмица

Во СВР Штип e пријавено дека на регионалниот пат Берово-Струмица, на место викано „Преведена“, патничко моторно возило „ауди“ со струмички регистарски ознаки, управувано од И.Г.(39) од Радово, излетало надвор од коловозот. Во незгодата возачот и тројца сопатници Н.С.(37) од с.Просениково, М.А.(39) од Струмица и В.М.(37) од с.Добрејци, се здобиле со …

Повеќе »

Трговците крадат на сите можни начини

Трговците крадат на сите возможни и невозможни начини. Во хипермаркет во Штип, потрошувачи на рафтот виделе душек на надувување за 329 денари.Кога дошле да платат на каса цената била 400 денари.Дури со шефот на хипермаркетот, отишле да видат дека на рафтот за истиот тој производ стои цената од 329 денари.За …

Повеќе »

Разбеснет бик го уби газдата

На 11.08.2021 во 10.10 часот во СВР Штип, од Итна медицинска помош било пријавено дека околу 09.00 часот во место викано „Плуждино“, атар на Штип, Ѓ.С.(73) од Штип починал откако бил нападнат од неговиот бик,“ се вели во информацијата од Полицијата. Увид на местото извршила екипа на СВР Штип, а …

Повеќе »

Излетување кај новиот мост.

За време на празничниот викенд неодговорен возач , во чудна состојба и под врелината на усвитеното сонце, го промаши коловозот и не влезе во новиот мост на Брегалница, туку излета од коловозот и урниса една висока канделабра.Велат очевидците дека на возачот не му било ништо.

Повеќе »

Полициски нотес

На 29/30.0.7.2021 во периодот од 21.00 до 02.00 часот на подрачјето на СВР Штип полициски службеници спроведоа акциска контрола на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол. Притоа констатирани се 8  прекршоци по акциската контрола и 30 останати прекршоци. На сите возачи им биле изречени соодветни санкции.   На …

Повеќе »

Во Истибања – Виница, пронајдена рачна бомба

Во Полициската станица Виница, М.Ј.(69) од с.Истибања, виничко, пријавил дека на место викано „Бавчи“ во с.Истибања пронашол неексплодирана рачна бомба М-75. Бомбата била подигната од стручно лице од Дирекцијата за заштита и спасување, а увид на местото извршила екипа од Полициската станица Виница

Повеќе »

Смрт во септичка јама

Телото на Бранко В. (64), кој во понеделникот попладне паднал во септичка јама на улицата Жарко Самарџиќ во Сурчин, било извлечено дури во вторникот околу 13 часот, акцијата за извлекување на телото траела цели 17 часа. Пријателот на Бранко, Иван Т. (41), кој прв, уште во понеделникот, се обидел да …

Повеќе »

Прибележано во полицискиот нотес.

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, за периодот  (09/10.02.2021) на ниво на СВР Штип, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 44 прекршоци. Во текот на изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Штип од Државниот санитарен и здравствен инспекторат на 6 лица …

Повеќе »

Зборуваат за корупцијата, а никако да се ослободат од неа

Македонија се гуши во корупција, и тоа не од сега туку од почетокот на нејзиното самоопределување.Некогаш помалку , некогаш повеќе, но корупција имало секогаш.Во Штип има многу облици на корупција, но највидливиот и најактуелниот коруптивен момент е трговскиот центар. Коруптивната мотивација беше предизвик за поранешен градоначалник да издаде градежно одобрение. …

Повеќе »

Полициски нотес

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, за периодот  (03/04.02.2021) на ниво на СВР Штип, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 25 прекршоци. Во текот на изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Штип од Државниот санитарен и здравствен инспекторат на 39 лица …

Повеќе »