Почетна / Спорт

Спорт

Бобан Николов и Бојан Миовски во А селекцијата

Македонија ќе бара учество на СП. Но, последните резултати како да ги намалија шансите. Прво, Македонија на 8 октомври треба да го совлада Лихтенштајн и тоа во гости, во Вадуц, на 8 октомври. Можеби ќе треба да ја прикаже и играта против Германија, кога успеа да направи сензација и да …

Повеќе »

Минута молчење, на сите фудбалски натпревари

Комисијата за натпреварување во Фудбалската федерација на Македонија го информира фудбалското семејство и клубовите од Прва и Втора МФЛ дека Владата прогласи тридневна жалост на територијата на цела Македонија по големата трагедија во Тетово во која животот го загубија 14 лица.Планираните натпревари од 3. коло во Втората македонска фудбалска лига (исток и …

Повеќе »

Талентираната Милованова потпиша за “Баскет Кам“

Младата Ана Милованова го стави својот потпис на договорот со ЖКК Баскет Кам од Македонска Каменица. Доаѓа од Велес, каде уште од најрана 6 годишна возраст почнува да тренира во Борец Баскет. Кариерата од својата 14 годишна возраст ја продолжува во скопски Вардар каде бележи одлични натпревари во повеќе младински …

Повеќе »

Бронзен медал за Никола Нацев

Кик боксерот на штипскиот клуб “Гладијатор“, Никола Нацев, и од штотуку завршеното балканско првенство се врати со медал.Во категоријата плус 91 килограм, го освои бронзениот медал.  

Повеќе »

Брзинска трка на Пониква

Викендов на патеката кон рекреативниот центар Пониква се возеше втората ридско-брзинска трка од државниот шампионат во автомобилизам, кој се бодува и за ФИА-зоната во централна Европа.Во класите Е1-1200 и Е1-1400 се натпреваруваа нашите автомобилисти Христаки Давитковски и Донче Иванов од АКК Фичо 600 и успешно го завршија настапот. Кај возачите во класата Е1-1.600 …

Повеќе »

Нова прилика за кик-боксерот Никола Нацев

Утре во Скопје почнува Балканското првенство во кикс бокс. На првенството ќе настапи и Никола Нацев  во категоријата к-1 плус 91 килограм. Во истата оваа категорија ќе настапат кик боксери од Србија,, БИХ, Црна Гора и Македонија. Тренерот на Никола Нацев , Шенол  Асанов е убеден дека неговиот кик боксер …

Повеќе »

Навивачка уживанција

Фудбалските навивачи од Македонска Kаменица , се “докажаа“ на трибините.Маски дистанца.Почитувајќи ги протоколите и навивајќи за својот тим, тие натпреварот го гледаа страсно уживајќи во пивото и мезето , колбаси чипс, по некој нарезок  и слично.Тоа е вистински фудбалски уживатели.

Повеќе »

Малите на “Мал Ајакс“, со голем резултат

Младите футсал фудбалери  од 2011 година на Мал Ајакс го освоија првото место на меѓународниот турнир „Фер плеј“ во Охрид во оваа категорија. Тренерот и прв човек на МАЛ АЈАКС , Влатко МАНЕВ по освоеното прво тврди дека овие деца се иднината на штипскиот и македонскиот фудбал.

Повеќе »

Брегалница, конечно победи.

Конечно Брегалница дојде до првата победа и тоа против лидерот на табелата во Првата македонска фудбалска лига екипата на Академија Пандев.Штипските сини полето  дојдоа до победата, иако гостите на двапати водеа.Брегалниа победи со резултат 3:2. Тиквеш – Струга-Трим 1 – 1 Ренова – Работнички 1:1 Брегалница – Академија Пандев 3:2 …

Повеќе »

Втора фудбалска лига- Исток:Тензично во Виница

Во втората фудбалска лига се одиграни предвидените натпревари  од  2. коло:Еве ги резултатите. „Слога 1934“ – „Осогово“  1:0 „Каменица Саса“ – „Локомотива“  1:0 „Кит Го“ – „Детонит“  4:1 „Кожуф“ – „Победа“  0:2 „Братство“ – „Беласица“  1:1 Претежно сончево време макс 28 степени. Вечерва ведро мин 12 степени, утре сончево макс …

Повеќе »