Почетна / Свет

Свет

Tалибаните ги тепаат жените на улица

Талибанците тврдат дека се промениле и ветуваат дека жените ќе имаат права во Авганистан, но сепак постојат сѐ повеќе докази за нивниот суров однос кон жените, пренесува Гардијан.   Кога дојдоа талибанците да ја преземат власта, бројни граѓани итно побрзаа да ја напуштат земјата, а стравични сцени на луѓе кои паѓаат …

Повеќе »

Учениците во Франција се вратија во училиштата.

Дванаесет милиони француски ученици денеска се вратија на своите клупи, носеа маски за лице, користеа средства за дезинфекција и држеа дистанца во училишните дворови, во согласност со строгите правила насочени кон сузбивање на ширењето на Ковид-19. Претседателот Емануел Макрон, кој посети училиште во јужниот пристанишен град Марсеј, ги повика учениците …

Повеќе »

Не јадете благо пред вакцинирање?!!

Неопходно е да се воведат одредени промени во исхраната пред вакцинацијата против ковид, а пред се, неопходно е да се елиминира храната што содржи шеќер за да се намали ризикот од несакани ефекти, рече рускиот гастроентеролог Никита Харлов во интервју за Спутник. Многу е важно да се откажеме од слатките …

Повеќе »

Штитат ли “Фајзер“ и “Астра зенека“.

Заштитата против ковид-19 обезбедена од две дози на вакцините Pfizer / BioNTech и AstraZeneca почнува да опаѓа во рок од шест месеци, утврдиле британските научници, па најверојатно ќе биде потребна ревакцинација. По пет до шест месеци, ефективноста на вакцината против коронавирусот на Фајзер во рок од еден месец по втората …

Повеќе »

Полска гради ѕид кон Белорусија

Полска на границата со Белорусија ќе подигне ѕид висок 2,5 метри и ќе го зголеми бројот на војници кои и помагаат на полската Гранична служба да спречи влез на беглаци кои со зголемено темпо доаѓаат од Белорусија, напиша денеска на Твитер, полскиот министер за одбрана Маријуш Блашчак. Од кабинетот на …

Повеќе »

“Перестројката“ , тврди дека НАТО и Америка се осудени на пропаст

Михаил Горбачов, лидерот кој го надгледуваше повлекувањето на советските сили од Авганистан во 1989 година, изјавил дека распоредувањето на трупите на НАТО од почеток било осудено на пропаст. Според светските агенции 90-годишниот Михаил Горбачов изјавил дека НАТО и Американците немаат шанса да успеат и дека лошо управувале со сопствената кампања …

Повеќе »

Авганистан најголемиот срам на НАТО

Владеачките германски демохристијани денеска соопштија дека Авганистан е најголемото фијаско во историјата на НАТО, а канцеларката Ангела Меркел кажа дека одлуката за повлекување на војниците од Авганистан ја донеле САД од внатрешно -политички причини. -Повлекувањето на американските војници предизвика „домино ефект“ што доведе до пад на авганистанската Влада, пораз на …

Повеќе »

Линчуван , бидејќи бил осомничен за пироманство

Обвинителството во Алжир почна истрага за смртта на маж кој беше линчуван од топла луѓе откако беше обвинет за подметнување шумски пожар, јавија алжирските медиуми. Во шумските пожари во Алжир, кои не стивнуваат со денови, загинаа 69 лица. Истрагата е започната врз основа на видео снимка која го прикажува убиството …

Повеќе »

Хакери украле 600 милиони долари (криптовалути)

Хакери украле криптовалути во вредност од 600 милиони долари на дигиталната платформа „Poly Network” во најголемиот грабеж во историјата на децентрализирани финансиски платформи. Хакерите ја искористиле ранливоста во „Poly Network”, платформа која се обидува да поврзе различни сегменти на блокчејн технологија за да можат да работат заедно, пишува „CNBC”. Откако …

Повеќе »

Заеднички воени вежби на Русија и Кина.

Русија и Кина одржуваат заедничка воена вежба во северна Кина, во која учествуваат повеќе од 10.000 војници, објави денеска руското Министерство за одбрана. Според „Ројтерс“, воената вежба „Сибу / соработка-2021“ во кинескиот регион Нингсија е сигнал дека Кина и Русија ја прошируваат воената соработка. Рускиот весник „Комерсант“ пишува дека вежбите …

Повеќе »