Почетна / Занимливости

Занимливости

Босанец “шерифски“ ги подигна парите од обложувалницата

Босански обложувач стана хит во регионот откако вчера со уплата на едно успеа да дојде до заработка од 7.500 евра. Интересен беше и начинот по кој дојде по парите, со количка за песок. Количката прво била искористена за транспарот на среќниот обложувач, а потоа во неа се транспортирала добивката. Настанот …

Повеќе »

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани сите настани.Театарската претстава “Едип“ е детерминирана и ќе се игра следната среда, денеска требаше свој настап да има стенд ап комичарот Марјан Георгиевски.А утре требаше да настапи гостинката, актерката од Република Хрватска Весна Томинац Матачиќ, …

Повеќе »

Концерт за паметење и потсетување…

Синоќа ( 05.09.2021) во Домот на културата “Ацо Шопов“, беше организиран концерт во чест на 8-ми септември Денот на независноста, но и во чест на 36-те години од постоењето на Фестивалот на забавни мелодии “Макфест“.Настапија популарни изведувачи, победници и учесници на Макфест, во придружба на одличниот камерен оркестар “Битола“.Секако, беше …

Повеќе »

Започнува “Астибо џез фестивал“

Во организација на Дом на млади , утре и задутре ќе се одржи ревијата на џез музика “Астибо џез фестивал“.Утре на подиумот во Дом на млади настапуваат “Зулу 3.4“ и квинтетот “Кукурек“.На 8-ми настапуваат:“Еквинокс“ и Ѓорги Шаревски.

Повеќе »

Наместо облека, носи маска!!!

Ниту попладневната бура со грмотевици не ја спречила огромната група голи луѓе да учествуваат на филаделфиското возење велосипеди, настан кој ја слави убавината на различностите на сите тела. Ваквиот настан се одржува во Филаделфија уште од 2009 година, повикувајќи ги луѓето да се соблечат и да возат велосипед. Учесниците често …

Повеќе »

Навивачка уживанција

Фудбалските навивачи од Македонска Kаменица , се “докажаа“ на трибините.Маски дистанца.Почитувајќи ги протоколите и навивајќи за својот тим, тие натпреварот го гледаа страсно уживајќи во пивото и мезето , колбаси чипс, по некој нарезок  и слично.Тоа е вистински фудбалски уживатели.

Повеќе »

НУЦК“Ацо Шопов“ две претстави од Хрватска, и нова театарска премиера

Во Националната установа центар за култура “Ацо Шопов“ се одржа конференција за печатот радиото и телевизијата на која оваа институција претстави нови продуцентски проекти.Во рамките на соработката со здружението на граѓани “Либертас“ од Штип, најнапред ќе ја видиме монодрамата “Ja koja imam nevinјe ruke“, во изведба на актерката Весна Томинас …

Повеќе »

Ќе имаме богата понуда на настани од уметноста и културата

Националната установа центар за култура “Ацо Шопов“ за утре свика конференција за печатот радио и телевизија, на која ќе биде претставена целосната програма за септември на оваа институција.Од она што е познато за издвојување во дрмаската уметност се: “ЕДИП КОМЕНТАРИ” Дата: 09.09.2021 Четврток Локација: Дом на култура – Штип Почеток: …

Повеќе »

Александар Митевски, Дац, Коки, Трајче Манев и Кентаур-нова верзија на песната за “Л‘џите“

Хитмејкерите Александар Митевски , и Драган Спасов -Дац, заедно со  виолинистот Никола Јанков – Коки. со гитаристот Роберто Поп Димитров -Кентаур и со помош на извонредниот пејач Трајче Манев, направија нова верзија на веќе обнародената песна на авторот Стојан(Столе) Поп Димитров, позната како “Песна за Ново Село “ или “Песна …

Повеќе »

“Отпатува“ – Милан Лане Гутовиќ, алијас Шојиќ.

По краткотрајно боледување , овој свет го напушти и отпатува со својата “бела лаѓа“ познатиот актер Милан Гутовиќ  Лане, многу попознат како Шојиќ од филмскиот и телевизискиот серијал “Тесна кожа“ и “Бела лаѓа“.

Повеќе »