Вести

Авичи умре 2016 година, го уби музичката индустрија

Дамир Лудвиг е хрватски диџеј со долгогодишна кариера кој настапува во светски елитни клубови низ светот. Смртта на неговиот колега Авичи многу го потресе, па реши да го напише овој статус на „Фејсбук“.

Повеќе...

15.000 заболени од грип -23 починале

Сезоната на грип го достигна својот врв во Хрватска. Според информациите, заболени се над 15.000 лица, а 23 лица починале.

Повеќе...

“Последен џедај“ прв по заработка

Последното продолжение од серијалот „Војна на ѕвездите“ наречено „Последниот џедај“ за 20 дена успеа да заработи 1,04 милијарди долари, со што според заработката е на 24. место.

Повеќе...

Светски ден на детето

На 20 ноември 1959 година, Генералното собрание на ОН ја усвои Декларацијата за правата на детето и на 20 ноември 1989 година ја усвои и Конвенцијата за правата на детето.

Повеќе...

Кој прв од Западен Балкан во ЕУ

Европскиот магазин Вокал Јуроп; на својот твитер налог постави анкета на тема Кој би можел прв да влезе во ЕУ: Србија, Македонија, Албанија или Косово.

Повеќе...

Балкан - кијамет

Жолт и црвен метео аларм во повеќе делови од Балканот. Снегот и дождот предизвикаа колапс во регионот, затворени се автопати и некои локални сообраќајници.

Повеќе...

Словенечките полицијаци немаат милост ниту за ученици

Екскурзијата на загребски средношколци во Рим, се претвори во вистинска драма, поради нивниот другар, инаку сиријски државјанин.

Повеќе...

Шкотска ја поздрави независнота на Каталонија

На шпанската покраина Каталонија треба да и се дозволи да ја одреди својата иднина, а покажаните силни чувства на Каталонците не смеат да бидат игнорирани од меѓународната заедница, оцени денеска шкотската Влада.

Повеќе...

Путин:Невести младоженци и сватови

Путин не сакаше  да го критикува американскиот претседател Доналд Трамп нарекувајќи го наивно прашањето дали е разочаран од Трамп.„Трамп не е моја невеста, а јас не сум негов младоженец“, рекол Путин, пренесе „Асошиетед прес“.

Повеќе...

Хрватска ќе го испорача Морина на Србија

Врховниот суд на Хрватска ја одби жалбата на Исмаил Морина,на првостепеното решение и утврди дека се исполнети сите услови за негова екстрадиција во Србија.

Повеќе...

Не им продавајте овци на Mуслимани

Властите на општината Муртал – Австрија, ги повика одгледувачите на овци, да не ги продаваат на муслиманите.

Повеќе...