Вести

Тарик во Штип

Дом на млади од Штип  го презентира последен авторски проект, на познатиот хрватски актер Тарик филиповиќ.

Повеќе...

Офенбах на македонски

Во Дом на млади  беше одиграна  операта “66-ка“ од  Жак Офенбах.

Повеќе...

Фалсификувал евра

СВР Штип поднесе кривична пријава против Х.Е.(28) од Штип поради постоење основи ан сомнение за сторено кривично дело „фалсификување на пари”.

Повеќе...

“Небесна пантомима“ штипска промоција

Дом на млади Штип  организира промоција на стихозбирката „Небесна пантомима“

на авторот Зоран Анчевски.

Повеќе...

“ Сувенирница“ Дом на млади

Дом на млади денеска направи изложба на решенија за изработка на сувенири , под наслов “Сувенирница“.

Повеќе...

“Антигона“ во Дом на младии

Во Дом на млади вечерва ќе биде одигран театарскиот чин “Антигона“ од Софокле.Адаптацијата и режијата на овој антологиски текст ги направи истаканиот македонскит режисер Симеон Гаврилов.

Повеќе...

Press како во најубавите години на Макфест

Фестивалот на забавни мелодии Макфест, ја имаше воведната прес конференција пред неговото одржување.

Повеќе...

“11-ти Октомври“ за Ристо Лазаров

Награда 11 Октомври, за животно дело во областа на културата и уметноста оваа година, оваа година оди во рацете на Ристо Лазаров, писател , со преку 80 напишани и преведени книги.

Повеќе...

Распеани срца 23-то издание

Утре во Штип ќе се одржи Фестивалот на песни за деца “Распеани срца“.

Повеќе...

Денови на кочанскиот ориз

Oд 27 до 29 септември, во Кочани ќе се одржи 27. издание на манифестација „Денови на кочанскиот ориз“.

Повеќе...

“Уставот на Република Хрватска“ , филмска проекција

Денови на македонскиот филм, со само една проекција во Штип.Во Центарот за култура „Ацо Шопов” во Штип ќе биде прикажан филмот „Уставот на Република Хрватска“ во режија на Рајко Грлиќ.

Повеќе...