Почетна / Бизнис / Германска инвестиција во Бунарџик

Германска инвестиција во Бунарџик

Германски Гересхаимер ќе гради фабрика во Бунарџик. Инвеститорот е од фармацевтската индустрија и во земјава ќе произведува апликатори за инсулин, инхалатори за астма и слични производи за потребите на медицината. Очекувањата се до крајот на идната година фабриката да започне со работа, а ќе вработи 400 лица.

Премиерот најави дека ова ќе биде една од највредните инвестиции во земјава.

Власта смета дека оваа германска инвестиција е доказ дека земјава нуди подобри услови за странските инвеститори од останатите држави во регионот.

Вицепремиерот уште еднаш повтори дека германскиот автомобилски гигант Фолксваген сè уште ја разгледува можноста да отвори своја фабрика во Југоисточна Европа и компанијата не донела одлука за инвестиција во Србија.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За повисоки плати, ја качија цената на струјата

АД МЕПСО 2020 година ја заврши со загуба од 5,8 милиони евра, но тоа не …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *