Почетна / Занимливости / Германски град заплени куче, да си го наплати долгот

Германски град заплени куче, да си го наплати долгот

Германскиот град Ахлен запленил домашен миленик и го продал за да си ги наплати долговите, истовремено предизвикувајќи голем број на критики од јавноста.

– Законот дозволува конфискување на имот, а тука влегуваат и расните кучиња, кои можат да бидат запленети, изјавил градоначалникот на градот Дирк Шлебес за медиумите, откако кучето било огласено за продажба преку И беј за 750 евра.

-Добивме малку пониска цена од побараната, ја прифативме и парите влегоа во градската каса, објаснил Шлебес.

И купувачот и семејството кое останало без своето куче биле подеднакво незадоволни.

Жената која го купила кучето се чувствува измамено затоа што животното било болно, а лекувањто било многу скапо.
Таа се заканува со тужба и си ги бара парите назад, а бара надомест и за трошоците за ветеринар што ги платила за лекувањето на кучето.

Поранешните сопственици на кучето се незадоволни затоа што им недостига нивниот миленик.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Лабави мерки -зголемена побарувачка за кондоми

Продажбата на кондоми во земјите кои ги олеснуваат мерките против короната почнува да расте. Ова …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *