Почетна / Македонија / Заев на гости кај Борисов

Заев на гости кај Борисов

Премиерот Зоран Заев ќе престојува во Република Бугарија, каде ќе се сретне со бугарскиот колега Бојко Борисов. Ќе разговараат за соработката во разни сектори, проекти во областа на инфраструктурата и транспортот, како и реализирање на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка.

Во делегацијата ќе бидат и министерот за култура, Асаф Адеми, како и националниот координатор за култура, Роберт Алаѓозовски.

Програмата започнува со заедничко положување на венец пред спомен-бистата на Гоце Делчев во градскиот парк „Борисова градина“ по повод 147-годишнината на неговото раѓање. Венците ќе ги положат министерот за култура на Република Македонија Асаф Адеми и министерот за култура на Република Бугарија, Боил Баново.

Баново и Адеми ќе потпишат „Програма за соработка во областа на културата“ меѓу Република Бугарија и Република Македонија.

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

“Сакаме парк за кучиња“

Иако се избори, и иако политичките субјекти бараат од граѓаните да им испраќаат барања за …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *