Почетна / Избор на Уредникот / Кучињата скитници најтешкиот проблем за штипјани

Кучињата скитници најтешкиот проблем за штипјани

Граѓаните најчесто во областа на комуналните проблеми се жалат на кучињата скитници.Други 65.7 проценти од граѓаните во анкетата на Радио Штип ја искажале својата загриженост.

Општината пред извесно време склучи договор со ветеринарсната станица за решавање на присутниот проблем.И покрај ова глутници на кучиња скитници има во сите населби во Штип, па дури и во секое маало.

Засега непознат е бројот на кучињата кои добија чип за следење.Со тоа ќе се знае колку кучиња имаат стопани, и ќе се знае што со останатите.Од први април се најавуваат почести и построги контроли, но тоа повеќе важи за вдомените кучиња отколку за скитниците.Крајно, ама навистина крајно време да се превземе нешто видливо со кучињата скитници.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *