Почетна / Спорт / Македонските борачи на турнирот “Петре Сираков“

Македонските борачи на турнирот “Петре Сираков“

Во Благоевград, Бугарија, почнува големиот меѓународен турнир во борење за борачи со 23 години, „Петре Сираков“. Македонската репрезентација во Бугарија ја предводи селекторот, Лулзим Вренези, а се наоѓаат седум борачи од Македонија. Тоа се Халид Османи, Елемедин Сејфулаху, Фати Вејсели, Ријад Реџепи, Шаип Брава, Омер Сејфулаху и Бујамин Нухихи.Со борачите патува и меѓународниот судија Марјан Лазаров од Штип..
„Наши главни адути за добар пласман се Елмедин Сејфулаху и Фати Вејсели…’- ни изјави селекторот Лулзим Вренези.
Треба да споменеме дека една група македонски млади борачи, пред се кадети , се наоѓаат на подготовки во Русија, меѓу нив и Стефан Штерјов од Балканец.

Штипски асови

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Брзинска трка на Пониква

Викендов на патеката кон рекреативниот центар Пониква се возеше втората ридско-брзинска трка од државниот шампионат во …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *