Почетна / Спорт / Македонското карате има перспектива.

Македонското карате има перспектива.

Младите македонски каратисти на ЕП за кадети, јуниори и помлади сениори во Тампере Финска, постигнаа голем успех. Стефан Стојановиќ освои златен медал во категоријата до 76 кгр, за јуниори, сребрени медали донесоа Андреј Басаров од КК Штип, во категоријата до 70 кгр за кадети,Столе Стоилковски млади сениори, 76 кгр, и бронзен медал Матеј Белистојановски во категоријата до 55 кгр.Овие резултати се голем успех за македонскиот спорт. штипскиот кадет , Андреј Басаров,кој ја продолжува традицијата во Карате клуб “Штип, создадена преку Сашко и Жарко Арсовски, како и преку златоносецот Емил Павлов.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бронзен медал за Никола Нацев

Кик боксерот на штипскиот клуб “Гладијатор“, Никола Нацев, и од штотуку завршеното балканско првенство се …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *