Почетна / Спорт / Младиот Христијан Јованов рамноправно се носеше со натпреварувачите од 21 година

Младиот Христијан Јованов рамноправно се носеше со натпреварувачите од 21 година

Во натпреварите во џиу џицу, македонските момчиња се рамноправни и на европските шампиони и најдобрите на светската ранг листа. Тоа се потврди и на последниот европски куп во Марибор, каде учествиваа и членовите на Осенсеи-Балекс од Штип.
Христијан Јованов, иако има само 17 години, се спротистави на момчиња кои имаат 21 година. Победи во две средби и две загуби. Го освои бронзениот медал. Победникот во неговата категорија е европски вицешампион , а второпласираниот е шампион на Европа. Двајцата ги заземаат првите пет места на светската ранг листа. Христијан Јованов од двајцата загуби со по два поена разлика.
„Можев и да ги изненадам. Водев голема борба и со двајцата.Се до крајот на средбите не се знаеше победниот. Настапив и во една категорија повисоко. Јас имам 78, а настапив во категорија до 87 килограми. Секогаш сум подготвен за предизвици. Задоволен сум од моите настапи во Марибор. Ќе има и подобри резултати…“- вели штипското скромно момче, Христијан Јованов, кој со успех ги брани боите на Осенсеи- Балекс..

Штипски асови

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Брзинска трка на Пониква

Викендов на патеката кон рекреативниот центар Пониква се возеше втората ридско-брзинска трка од државниот шампионат во …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *