Почетна / Балкан / “Мразам школо и Срби“ и друго по сплитските училишта

“Мразам школо и Срби“ и друго по сплитските училишта

Ѕидовите на основно училиште во Сплит утрово биле испишани со навредливи и фашистички натписи. „Ја мразам Србија“ и „За дом“ се само дел од нив, јавува „Индекс.хр“ повикувајќи се на порталот „Далмација данас“.

 

„Ги мразам училиштето и Србите“, пишува на ѕидот кај влезната врата, а на другиот ѕид има големо „У“ со крст, а под него пишува „За дом“.Истотака со црн спреј било напишано и „Смрт за полицијата“.На една од вратите имало нацртано и голем кукаст крст.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

“Отпатува“ – Милан Лане Гутовиќ, алијас Шојиќ.

По краткотрајно боледување , овој свет го напушти и отпатува со својата “бела лаѓа“ познатиот …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *