Почетна / Свет / Над 20 милиони заразени со Ковид 19

Над 20 милиони заразени со Ковид 19

Во последните 24 часа во светот се регистрирани околу 214.000 нови случаи на Ковид-19, така што вкупниот број на пациенти до денес е 20,16 милиони, објави Светската здравствена организација (СЗО).ТАСС известува дека досега од Ковид-19 починале 737.417 луѓе во светот, 4.835 само во последните 24 часа.Најголем број потврдени случаи и понатаму се во Северна и Јужна Америка, 10,7 милиони, од кои 101.230 се ново заразени во последните 24 часа.Досега се потврдени 3,6 милиони и 217.716 смртни случаи во Европа, а 2,7 милиони заразени и 55.564 смртни случаи во Југоисточна Азија.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штитат ли “Фајзер“ и “Астра зенека“.

Заштитата против ковид-19 обезбедена од две дози на вакцините Pfizer / BioNTech и AstraZeneca почнува …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *