Почетна / Занимливости / Најава за утрешната премиера на кореодрамата “Едип“

Најава за утрешната премиера на кореодрамата “Едип“

Во продукција на Националната установа Центар за култура “Ацо Шопов“, утревечер премиерно ќе биде одиграна кореодрамата “Едип – коментари“ според Софокле, во режија на Драгана Милошевски Попова, а во кореографија на светската кореографска ѕвезда штипјанецот Игор Киров.Во претставата ролите ги толкуваат: Едип – Ефтим Трајчов Ѓаурски, Антигона – Анѓелка Нашкова, Креонт/Лај – Пеце Ристевски, Јокаста – Марија Минчева Андонов, Тирезиј – Милорад Ангелов.

Костимограф: Роза Трајческа
Сценонграф: Валентин Светозарев
Композитор на музика: Томе Темелкоски

Sound design и видео продукција: Ефтимија Јованова
Визуелни и дигитални ефекти: Иван Крстевски/Дориан Трајков

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *