Почетна / Избор на Уредникот / На Штип и регионот итно им треба “Ковид“ лабораторија

На Штип и регионот итно им треба “Ковид“ лабораторија

Состојбата со Ковид 19 во Штип и понатаму останува алармантно загрижувачка, бидејќи секојдневно има нови случаени на дузина новозаразени.Не е воопшто утешитлено што надлежните се обидуваат да компензираат со бројката на оздравени лица, или лица на домашно лекување.Една од причините за ваквата галиматијас состојба со бројките е чекањето на резултатите од анализата дали граѓани имаат ковид 19 или не.Пред еден месец клиничката болница во Битола доби лабораторија во која се псорведува процедувата на испитување и објавување на резултати од истата .Д-р Ален Георгиев директор на клиничката болница во Штип вели дека до Министерството за здравство заедно со Центарот за јавно здравје е поднесно барање за добивање на ваква лабораторија.Се чека одлука на министерството.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *