Почетна / Бизнис / Нови повисоки цени на горивата

Нови повисоки цени на горивата

Бензините, од ноќеска на полноќ, поскапуваат за два денара, а за денар дизелот и естра лесното масло за домаќинства, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на литар Еуросупер БС-95 ќе изнесува 64,5 денари, а литар Еуросупер БС-98 ќе се продава по 66,5 денари. За литар Еуродизел (Д-Е V) ќе се плаќа 61 литар, а екстра лесното масло за домаќнство (ЕЛ-1) по 49,5 денари.

За 0,619 денари се зголемува цената на мазутот М-1 HC и килограм од тој енергенс ќе чини 32,847 денари.

Малопродажните цени на нафтените деривати во просек се зголемени за 2,24 проценти, додека зголемувањето на рафинериските цени е 3,64 проценти.

РКЕ ја донесе одлуката за новите цени на горивата врз основа на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите две недели.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За повисоки плати, ја качија цената на струјата

АД МЕПСО 2020 година ја заврши со загуба од 5,8 милиони евра, но тоа не …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *