Почетна / Спорт / Одлични резултати на штипските маратонци

Одлични резултати на штипските маратонци

Во Скопје беше одржан големиот маратон, со рекордно учество на атлетичари од државата и странство. Имаше пријавено и доста штипјани, повеќето во  рекреативната трка на 5 километри , а помалку во полу и маратон. Тројца штипјани се наредија меѓу 10-те најдобри, односно во топ 10. Тоа се Ристе Лазаров, Александар Ничев и Зоран Саздов.. Ристе Лазаров го освои 4 место македонските натпреварувачи, додека Александар Ничев стигна 8 на целта од македонските учесници. Во големиот маратон, Зоран САЗДОВ, највозрасниот маратонец го освои 7 место, исто така меѓу македонските натпреварувачи.Во женска конкуренција најдобар резултат имаше Ефтимија Јованова која трчаше полумаратон.Таа со време од 2:00:28 се пласираше на 90-тото место.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Злато и бронза на “Гладијаторот“ Никола Нацев

Во Србија се одржа меѓународниот турнир Трофеј Белград. Учествуваа репрезентации од екс југословенските простори. Континуитетот …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *