Почетна / Бизнис / Пензионерите може да дишат, им се исплаќаат пензиите

Пензионерите може да дишат, им се исплаќаат пензиите

Исплатата на пензии за месец јули почнува од утре, 28 јули. Со предвремена и етапна исплата на пензиите, што се реализира четврти месец по ред, се овозможува поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот .

– Во вторник, на 28.7.2020 година, исплата на пензии со висина до 11.000 денари;
– В среда, на 29.7.2020 година, исплата на пензии во висина од 11.001 денари до 14.000 денари;
– В четврток, на 30.7.2020 година, исплата на пензии во висина од 14.001 денари до 18.000 денари;
– В петок, на 31.7.2020 година, исплата на пензии во висина над 18.000 денари.Пензионерите кои користат платежна картичка поврзана со сметката на која се префрлува пензијата, со парите можат да располагаат од вторник, 28 јули. Тие можат да ја подигнат јулската пензијата на банкомат, да ги користат средствата за плаќање во трговската мрежа или за електронски плаќања.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *