Почетна / Бизнис / Полицијата против работодавачи.

Полицијата против работодавачи.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Пробиштип поднесе кривична пријава против Р.С.(48) од с.Три Чешми, штипско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „повреда на правата од работен однос“. Во периодот од 24.09.2015 до 09.01.2018 пријавениот, како управител на фирма од с.Таринци, општина Карбинци, не ги евидентирал и не извршил исплата на часовите од прекувремена работа и работа во недела, ниту извршил пресметка и уплата на законски задолжителната стапка за пензиско и инвалидско осигурување, задолжителното здравствено осигурување, задолжителен придонес за осигурување во случај на невработеност и дополнителен придонес за задолжително здравствено осигурување за Т.А. од с.Зеленград, пробиштипско, кој во наведениот период бил вработен во фирмата.

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Печалбарите не праќаа пари.

Ако печалбарите секоја година праќале по над една милијарда евра пари со кои ќе им …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *