Почетна / Избор на Уредникот / Породилно ќе има, не се знае какво ќе биде.

Породилно ќе има, не се знае какво ќе биде.

Се подготвуваат законски измени со кои ќе се зголеми траењето на породилното отсуство. Веројатно оваа информација денеска ќе израдува многу мајки родилки кои изминативе недели беа не протест токму поради барањето за продолжување на породилното отсуство.Со години наназад се бара породилното отсуство да биде продолжено на повеќе од 9 месеци, а во екот на пандемијата кој во моментов го има најсилниот бран на Ковид-19, ова барање беше се посилно.Сепак, надлежните се одважија на нивните барања.Министерката Шахпаска најави дека со измените кои се крчкаат породилното ќе биде околу 12 месеци , а 5 од тие ќе бидат задолжителни.Отсуство од работа ќе може да земе и таткото.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *