Почетна / Спорт / Почна делењето на буџетот за спортски екипи

Почна делењето на буџетот за спортски екипи

Комисијата за спорт при  Советот на општината Штип денеска ги разгледуваше барањата за финансиска помош  на спортски клубови.Одлучено е на Тенискиот клуб “Триумф“ да му бидат доделени 15.000 денари , всушнот клубот толу пари бараше за плаќање на котизацијата за натпревари. Комисијата по барањето на Одбојкарскиот клуб УГД Студент одлучи да му бидат доелени 250.000 денари.На ракометниот клуб текстилец 600.000 денари, а на боречкиот клуб Балканец 950.000 денари.За барањето на Женскииот ракомтетен клуб “Астибо“ќе се расправа откако ќе бидат познати одлуките на Ракометната федерација , да ли ќе се игра  женскиот шампионат.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Злато и бронза на “Гладијаторот“ Никола Нацев

Во Србија се одржа меѓународниот турнир Трофеј Белград. Учествуваа репрезентации од екс југословенските простори. Континуитетот …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *