Почетна / Бизнис / Расте корната, растат животните трошоци

Расте корната, растат животните трошоци

Трошоците на живот и цените на мало во јуни во однос на мај годинава се зголемени за 0,8 отсто, додека споредено со јуни лани бележат раст од 1,7 односно 0,2 процента, објави денеска Државниот завод за статистика.Пораст на индексите на трошоците на животот во јуни споредено со мај годинава е забележан кај свежото и разладеното овошје за 13,6 проценти, свежиот и разладениот зеленчук, освен компири и други коренести плодови за 6,2 проценти, сувото овошје и јаткастите производи за 3,5 проценти, пивото за 0,9 проценти, лебот и житата за 0,6 проценти, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи, прехранбените производи, неспоменати на друго место, виното за 0,3 проценти.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Место едно лажиче, богослужби да има по болниците

И смртта која нашиот Бог Исус Христос ја победи, не е доволна причина Македонската православна …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *