Почетна / Свет / Санчез ќе има крвави раце, ако направи обид за пуч

Санчез ќе има крвави раце, ако направи обид за пуч

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро ги критикува европските држави кои го признааа опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за претседател, а посебно остра критика упати кон шпанскиот премиер Педро Санчез.

Мадуро во телевизиското обраќање во живо повтори дека не прифаќа ултиматуми од која било земја. Неговото обраќање е откако истече рокот од Европска унија, со кој се бараше Мадуро да распише претседателски избори.  Санчез ќе има крв на своите раце ако изведе пуч, истакна Мадуро.

Тој исто така наведе и дека не прифајќа хуманитарна помош, бидејќи „Венецуела не е земја на питачи“.

Шпанскиот министер за надворешни работи Јосеп Борел во Брисел изјави дека „во моментов нема заедничка декларација на ЕУ за Венецуела бидејќи неколку земји членки се против.

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штитат ли “Фајзер“ и “Астра зенека“.

Заштитата против ковид-19 обезбедена од две дози на вакцините Pfizer / BioNTech и AstraZeneca почнува …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *