Почетна / Балкан / Сегашна фашистичка Бугарија ја “аншлусира“ Македонија, сега ја “освојува“ и Србија

Сегашна фашистичка Бугарија ја “аншлусира“ Македонија, сега ја “освојува“ и Србија

Бугарскиот новинар и писател Григор Лилов изнесе теорија за падот на бугарскиот авион МиГ-29, кој се урна на 9 јуни за време на заедничките воени вежби со Србија.

За време на тактичките воени вежби „Шабла-21“ во Црното Море во Бугарија, на 9 јуни, падна ловец МиГ-29, а пилотот го загуби животот. Причината за несреќата сè уште не е утврдена, а  на воените вежби од 4 јуни имало и  претставници на српската армија во Бугарија.

Лилов ги обвини Србите и српската војска за несреќата.

„Воените вежби на српската армија во Бугарија, на полигонот недалеку од градот Шабла, и веројатноста дека нашиот МиГ може да ја собори ракетата С-125 Нева, лансирана од Србите, требаше да биде тема на жива политичка дискусија , особено пред парламентарните избори. немаше дискусија. Сите партии, медиуми, коментатори молчат “, напиша тој на Фејсбук.

Григол Лилов рече дека руско-српските односи треба да предизвикаат загриженост во Бугарија. Тој исто така изрази загриженост дека Бугарија дозволува нејзиниот воздушен простор да се користи за испорака на руско оружје до Србија, и покрај ембаргото воведено против Русија.

На оние што се нарекуваат „патриоти“ и страдаат од руско-српски односи, им велам: Србија е втор главен геополитички противник на Бугарија. Српското вооружување е и онака сконцентрирано долж нашите граници за да им овозможуваме дополнителни услови – испорака преку нашата територија и вежби на нашиот полигон со наша војска да научат како да не победат, напиша тој.

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нема посебен режим за оние кои сакаат да летуваат во Албанија

Нема да има пречки за оние што сакаат да летуваат во Албанија. Албанскиот премиер, Еди …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *