Почетна / Занимливости / Скали за мачки

Скали за мачки

Домашните мачки, особено ако се навикнати да поминуваат време надвор, обожаваат постојано да влегуваат и да излегуваат од домот.

Жителите на Берн, Швајцарија кои чуваат мачки имаат развиено еден необичен урбан феномен – „инфраструктура“ од скалички за мачки преку кои нивните миленици се симнуваат и се качуваат по фасадите на куќите и зградите, без да мора да им отворате врата постојано. Тие ќе се прошетаат и ќе се вратат кога ќе им се присака.

Графичката дизајнерка и авторка Брижит Шустер реши да го овековечи овој феномен во фотографии и во книгата насловена „Swiss Cat Ladder

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Наместо облека, носи маска!!!

Ниту попладневната бура со грмотевици не ја спречила огромната група голи луѓе да учествуваат на …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *