Почетна / Свет / Снег ги покри Хаваи

Снег ги покри Хаваи

Зимско невреме ги погоди Хаваите вчера и денес и на островите им донесе силни ветришта, дожд, високи бранови, па дури и снег.Силните ветришта буткале дрвја и корнеле сообраќајни знаци од земјата. Поради откорнатите далноводи одделни делови од Хаваи останале бeз струја.

Си-ен-ен јавува дека снег паднал на Мауи, а според прогнозите се очекува и на некои други делови на островите.

„За првпат во историјата снег падна во националниот парк Полиполи. Полиполи е прекриен со снег. Никогаш во историјата не паднал снег на волку мала надморска височина“, соопшти американската Агенција за земјиште и природни ресурси.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штитат ли “Фајзер“ и “Астра зенека“.

Заштитата против ковид-19 обезбедена од две дози на вакцините Pfizer / BioNTech и AstraZeneca почнува …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *