Почетна / Свет / Толку многу пушел што државата му ги зела децата
PARIS - JANUARY 31: An unidentified man smokes a cigarette in the street outside his office on January 31, 2007 in Paris, France. France introduces a smoking ban in public places from February 1, 2007. Bars, restaurants, hotels and night clubs will follow from January 1, 2008. (Photo by Pascal Le Segretain/Getty Images)

Толку многу пушел што државата му ги зела децата

Судот во Кордоба, Шпанија пресуди дека зависноста на еден татко од цигари е опасна по здравјето на неговите деца, поради што тој го загуби старателството врз нив.

Таткото го делел старателството врз двете деца на возраст од 10 и 13 години со својата поранешна сопруга од нивниот развод во 2017 година.

Но, децата се пожалиле дека мора да живеат „средина полна со чад“ во куќата на нивниот татко, се вели во пресудата.

„Во оваа ситуација, сакајќи да избегнеме здравствен ризик за малолетниците, очигледно е дека начинот на живот на таткото го става во опасност здравјето на неговите деца на неодговорен начин. Тој игнорира сè друго освен неговата зависност“, се вели во пресудата, во која се додавајќи дека не е логично децата да бидат на место кое инаку би претставувало ризик за јавноста.

Во 2011 година, Шпанија донесе закон со кој се забранува пушењето во затворени јавни простории, во близина на болници, училишта и игралишта.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штитат ли “Фајзер“ и “Астра зенека“.

Заштитата против ковид-19 обезбедена од две дози на вакцините Pfizer / BioNTech и AstraZeneca почнува …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *