Почетна / Свет / Украинската црква се оддели

Украинската црква се оддели

Со устоличувањето на новиот архиепископ на Украинската православна црква , 40-годишниот владика Епофаниј за поглавар , одвојувањеро од Руската православна црква се официјализира.Устоличувањето на бискупот на Киевската патријаршија , митрополитит Епифаниј во поглавар на Украинската црква се одржа во катедралата Света Софија во Киев .На чинот присуствуваше претседателот Петро Порошенко . Тој во говорот , што го пренесуваше државната телевизија рече дека свеченоста претставува завршеток на еден процес на одвојување од Руската црква.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штитат ли “Фајзер“ и “Астра зенека“.

Заштитата против ковид-19 обезбедена од две дози на вакцините Pfizer / BioNTech и AstraZeneca почнува …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *