Почетна / Бизнис / Чекајќи резултати, тргнуваат на работа.

Чекајќи резултати, тргнуваат на работа.

Работниците во седумте затворени фабрики, по двонеделниот карантин и самоизолација почнаа постепено да се враќаат на работа. Рестартот е постепен што значи дека неколку фабрики работат со половичен капацитет, една фабрика работи со 60 проценти капацитет, а стопроцентна работа е воведена само во една фабрика која има најмал број на вработени“, вели градоначалникот на Штип Благој Бочварски.Некои од работниците кои ќе тргнат на работа сеуште ги чекаат резултатите од  Ковид тесто ите.Во уште една осма по ред текстилна фабрика  е откриен корионавирус кај неколку работнички, а десет се пратени на домашна самоизолација. Фабриката работи, но со намален капацитет и под строги здравствени протоколи.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *