Почетна / Спорт / Чеферин ги држи дизгините на фудбалот

Чеферин ги држи дизгините на фудбалот

Новиот-стар претседател на УЕФА Чеферин по изборот за претседател нагласи дека додека тој е прв човек на оваа организација, нема да се формира таканаречена Суперлига која ја посакуваа европските фудбалски великани.

Ова натпреварување се споменуваше како сериозна закана за Лигата на шампионите бидејќи во истото би учествувале најсилните клубови во Европа, но Чеферин денеска излезе со едно предупредување со кое се обиде да ги отрезни газдите на клубовите.

– Се додека сме тука јас и Андреа Ањели како претседател на ЕЦА, нема да има Суперлига. Ова е факт и треба така да го сфатат сите клубови. Ако некои клубови сакаат да ја напуштат Лигата на шампионите, тие ќе го загубат својот статус како голем клуб во срцата на фудбалските фанови. Единствено големо нешто ќе биде нивното минато. Верувајте ми, оние кои го сакаа тоа само можат да зажалат, – порача претседателот на УЕФА.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Брзинска трка на Пониква

Викендов на патеката кон рекреативниот центар Пониква се возеше втората ридско-брзинска трка од државниот шампионат во …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *