Почетна / Спорт / Штип попрво ќе добие рагби, отколку шаховски клуб.

Штип попрво ќе добие рагби, отколку шаховски клуб.

Во Охрид, во хотелот Метропол, почнаа државните првенства во шах за деца, од 8 до 18 години.Државните првенства ќе траат до 29 август. Веќе се познати најдобрите во најмалите категории Првите места ги освоија претставниците од Центар – Скопје,Шипковица и Карпош- Скопје. Меѓу учесниците нема ниту еден  од Штип. Зарем во Штип нема шаховски таленти:? Бадијала се кукањата, од типот некогаш Штип беше шаховски центар.Денеска по училишата попрво ќе имате тик ток отколку шаховски секции.Штип побргу ќе добие клуб по американски фудбал, отколку шаховски клуб со маси за играње на древната мудра стратегиска игра шах.

Штипски асови

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Злато и бронза на “Гладијаторот“ Никола Нацев

Во Србија се одржа меѓународниот турнир Трофеј Белград. Учествуваа репрезентации од екс југословенските простори. Континуитетот …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *