Почетна / Бизнис / “Џенерал Моторс“ од утре дели откази

“Џенерал Моторс“ од утре дели откази

Американскиот автомобилски гигант го започна процесот за ослободување на 4.000 од своите вработени од понеделник, објави „CNN“.

Отпуштањата се дел од намалувањето на персоналот во Северна Америка за 15 отсто, што концертот најави дека ќе започне во ноември.

Во исто време, компанијата, исто така, ги откри плановите за затворање на четири американски фабрики и една во Канада.

Сериозните намалувања на работните места и затворањето на погоните се дел од планот за намалување на трошоците, со кој треба да добијат 6 милијарди долари годишно за да се инвестира во новата генерација автомобили со цел да се исполнат нормите против глобалното затоплување.

На одлуката на „GM“ се спротивстави на американскиот претседател Доналд Трамп, кој го повика извршниот директор Мари Бара да ја прекине оваа иницијатива.

Трамп изјави дека концернот ќе биде казнет за затворањето на фабриките, велејќи дека владата го спасила кога компанијата се соочувал со сериозни финансиски потешкотии.

Претходно во јануари, беше објавено дека компанијата продала 200.000 електрични автомобили во САД во 2018-та година.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За повисоки плати, ја качија цената на струјата

АД МЕПСО 2020 година ја заврши со загуба од 5,8 милиони евра, но тоа не …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *