Почетна / Балкан

Балкан

Нема посебен режим за оние кои сакаат да летуваат во Албанија

Нема да има пречки за оние што сакаат да летуваат во Албанија. Албанскиот премиер, Еди Рама, денес изјави дека нема да им се наметнуваат посебни услови на оние кои годинава сакаат да oдмораат во Албанија. Влезот во земјата за сите што сакаат да го поминат летото во Албанија ќе биде …

Повеќе »

Во Црна Гора на море, само со “купачи“

Во пресрет на летната туристичка сезона, црногорската Влада објави листа со земји на чии граѓани ќе им биде дозволен слободен влез во државата. Влез во Црна Гора без претходно направен ПЦР тест и без потврда за извршена имунизација ќе им биде дозволен на туристите од земјите на Западен Балкан – Македонија, Србија, …

Повеќе »

Спречен стрелачки поход кон средношколец

Полнолетен маж од околината на Крањ е осомничен и приведен под сомнение дека подготвувал напад со оружје што го нарачал во САД преку „темната мрежа“ од одмазда, а тоа требало да дојде на неговата адреса во пакет скриен во микробранова печка, потврди во средата словенечката полиција, пренесе Хина. Во соопштението …

Повеќе »

Еди РАма победи на изборите во Албанија

Претседателот на Централната изборна комисија (ЦИК) во Албанија, Илирјан Целибаши денеска ги соопшти резултатите од парламентарните избори во неделата иако, како што рече, останува за пребројување на гласовите од неколку избирачки места во Тирана и Драч. Според тоа, најмногу гласови (48,7 проценти) освоила владејачката Социјалистичка партија на актуелниот премиер Еди …

Повеќе »

Над 900.000 лица се вакцинирани во Србија

Досега 901.946 лица се вакцинирани против коронавирус во Србија, додека 264.587 од нив ги примиле двете дози на вакцината, пренесуваат српските  медиуми. Во Белград се вакцинирани над 220.000 граѓани, од кои некои се превакцинирани. Утрово во Србија се испорачани 40.950 дози вакцина Фајзер, додека до крајот на месецот се очекува …

Повеќе »

Српски тв водител, во студио мавташе со пиштол

Во денешната утринска програма на српската телевизија „Хепи“, главниот уредник на оваа телевизија, Миомир Мариќ, држел пиштол марка „Застава М57“, попознат како „тетејац“. Секако, тоа е реплика на овој пиштол, бидејќи нивни гости во студиото биле луѓе кои се занимаваат со изнајмување опрема за снимање филмови, кои се однесуваат на …

Повеќе »

Медиумите прекршители добија најмногу пари од државата

Издавачите на весниците Ало, Курир, Српски телеграф и Информер минатата година добија околу 220.000 евра на медиумски конкурси, иако предначеја во кршењето на Кодексот на новинарите, објави денекас Здружението на новинари на Србија (УНС). По шестмесечниот мониторинг на Советот за печат за 2020 година, Кодексот на новинарите е прекршен во …

Повеќе »

Македонците сепак не се вакцинираат во Врање

Државниот секретар во српското Министерство за здравство, Мирсад Ѓерлек, категорично ги отфрли наводите оти луѓе од Северна Македонија масовно се вакционирале против коронавирусот во градовите во јужна Србија, се дезинформации. Ѓерлек вели дека странците кои имаат место на престој во Србија или оние кои се во постапка на добивање престојувалиште, …

Повеќе »

Врање-здравствена Мека.

Македонските државјани имаат голем интерес за вакцинирање во Србија и досега околу 70 граѓани од Северна Македонија, кои имаат и српско државјанство, се вакцинирани со кинеската вакцина на „Синофарм“ на пунктот во Врање. -Бидејќи не можев да ја примам вакцината во Скопје, вакцината не дојде во Македонија и бидејќи сум …

Повеќе »

Новинарите во право.Хрватската фудбалска федерација треба да плати.

Вакви случаи, како во Хрватска , има и во нашата држава. . Авторот на овој текст слични случаи имал и во Шитп и во Македонија во минатото од моќнииците во фудбалот. Но, тие секогаш биле посилни само заради тоа што надлежните органи мирно ги следеле овие настани. За љубов на …

Повеќе »