Почетна / Црна хроника

Црна хроника

Прибележано во полицискиот нотес.

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, за периодот  (09/10.02.2021) на ниво на СВР Штип, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 44 прекршоци. Во текот на изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Штип од Државниот санитарен и здравствен инспекторат на 6 лица …

Повеќе »

Зборуваат за корупцијата, а никако да се ослободат од неа

Македонија се гуши во корупција, и тоа не од сега туку од почетокот на нејзиното самоопределување.Некогаш помалку , некогаш повеќе, но корупција имало секогаш.Во Штип има многу облици на корупција, но највидливиот и најактуелниот коруптивен момент е трговскиот центар. Коруптивната мотивација беше предизвик за поранешен градоначалник да издаде градежно одобрение. …

Повеќе »

Полициски нотес

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, за периодот  (03/04.02.2021) на ниво на СВР Штип, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 25 прекршоци. Во текот на изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Штип од Државниот санитарен и здравствен инспекторат на 39 лица …

Повеќе »

Полициски бележник

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, за периодот  (02/03.02.2021) на ниво на СВР Штип, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 40 прекршоци. Во текот на изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Штип од Државниот санитарен и здравствен инспекторат на 9 лица …

Повеќе »

Полициски бележник.

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, за периодот  (01/02.02.2021) на ниво на СВР Штип, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 45 прекршоци. Во текот на изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Штип од Државниот санитарен и здравствен инспекторат на 20 лица …

Повеќе »

Полициски бележник

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, за периодот (15/16.12) на ниво на СВР Штип, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 52 прекршоци. Во текот на изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Штип од Државниот санитарен и здравствен инспекторат на 109 лица …

Повеќе »

Полициски бележник

На 13.12.2020 во 18.00 часот во Виница на ул.„Крушевска Република“, паничко моторно возило „фиат пунто“ со винички регистарски ознаки управувано од З.П.(40) од Виница удрило, во пешакот М.Г(66) од Виница. По незгодата М.Г. со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во Здравствен дом Виница, каде била констатирана смрт. Увид …

Повеќе »

Обљуби на малолетнички

На 24.11.2020 во 13.20 часот во Полициската станица Штип, 57 годишна жена од Штип пријавила дека на 23.11.2020 околу 16.00 часот малолетно лице извршило обљуба врз нејзината маолетна внука. Се работи на комплетирање на случајот по што ќе биде поднесена соодветна пријава. На 24.11.2020 во 14.30 часот во Полициската станица …

Повеќе »

Шесто самоубиство во Штип.

Се самоуби 22 годишна девојка.Се отрула со течност.Причината за тој потег ја знае таа и нејзиното семејсто.Официјално таа починала од последиците на труењето.Можеме да нагодуваме, дека причина е состојбата во семејството, некаков надворешен фактор, лични грешки…Мачење и во изборот на смртта.Колку што ја водиме статистиката ова е шест самоубиство за …

Повеќе »

Од полицискиот бележник

Во текот на изминатиот викенд, според статистиката на МВР, за периодот  (20/21/22/23.11) на ниво на СВР Штип, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 144 прекршоци.Во текот на изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Штип од Државниот санитарен и здравствен инспекторат на 224 лица им …

Повеќе »