Почетна / Инфо

Инфо

Ден на македонскиот јазик – 100 години Блаже Конески

Филолошкиот факултет при УГД (Катедра за македонски јазик и книжевност) организира одбележување на Денот на македонскиот јазик и 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески. Одбележувањето на еден од најголемите празници и голем јубилеј е во согласност со планот на Фондацијата за македонски јазик „Небрегово“, а на него  присуствуваа и претставници …

Повеќе »

Вакцинација без или со локација

Министерството за здравство ја информира јавноста дека по серијата информации од граѓани во јавноста, претежно на социјалните мрежи, дека за вакцинација добивале смс пораки за да се вакцинираат во друг град, а не каде што живеат, системот Мој Термин направи анализа и ја увиде следната состојба: Граѓаните при закажување на веб …

Повеќе »

Христос Воскресна-Навистина воскресна.Честит 1-ви мај!

РЕДАКЦИЈАТА НА РАДИО ШТИП, НА СВОИТЕ СЛУШАТЕЛИ-ЧИТАТЕЛИ, НА СИТЕ ГРАЃАНИ ИМ ГИ ЧЕСТИТА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНИЦИ “ХРИСТОС ВОСКРЕСНА-НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА“, ВОЕДНО ГО ЧЕСТИТА И ПРВИ МАЈ ДЕНОТ НА ТРУДОТ. РАДИО ШТИП ЗАПОЧНА СО РАБОТА  ТОКМУ НА 1-ВИ МАЈ 1960 ГОДИНА.НО ПОРАДИ ЖЕЛБАТА НА ПОЛИТИЧАРИТЕ ДА ВЛАДЕАТ БЕСКОНЕЧНО ВО 2013 ГОДИНА РАДИО ШТИП …

Повеќе »

Место едно лажиче, богослужби да има по болниците

И смртта која нашиот Бог Исус Христос ја победи, не е доволна причина Македонската православна црква  да ја испочитува божјата победа.Тие и натаму не почитуваат ни ред ниту поредок.Ќе правеле причест со едно лажиче.Ма какви епидемиолози,ма какви препораки, свештениците се поголеми и од самиот Бог.Па, што ако и починаа поглавари, …

Повеќе »

Симулација-вакцинација

Клиничката болница од Штип, како носител на масовната вакцинација на населението од Источна Македонија во спортската сала на Универзитетот “Гоце Делчев“ направи симулациија за тоа како ќе се одвива вакцинирањето на населението.ИНаку од ковид 19 во ова деноноќие во клиничката болница во Штип починаа 5 лица.

Повеќе »

Фантастично скапи празници

Ужасно скап Велигден и ужасно скап празник Први Мај.Во Црква ретко кој верник повеќе нои масло за јадење.Маслото за јадење чини цело богатство.120 денари ја за литар ја за 900 грама.И тоа само на рафинираното сончогледово масло.Литар рафинирано масло за јадење од маслинки или маслиново масло има иста цена како …

Повеќе »

Породилно ќе има, не се знае какво ќе биде.

Се подготвуваат законски измени со кои ќе се зголеми траењето на породилното отсуство. Веројатно оваа информација денеска ќе израдува многу мајки родилки кои изминативе недели беа не протест токму поради барањето за продолжување на породилното отсуство.Со години наназад се бара породилното отсуство да биде продолжено на повеќе од 9 месеци, …

Повеќе »

Ќе бие ли повторно “Саат кулата“ во Штип

Многу скоро една од знаменитостите на Штип , “Саат кулата“ќе ја доживее својата реконструкција.За оваа намена  Заводот за заштита на спомениците и музеј од Штип преку Источен плански регион обезбедени се 5.600.000 денари .По реконструкцијата Саат кулата  како објект ќе биде галерија, ќе биде заменет стариот механизам, кој ќе стане …

Повеќе »

“Снежен“ трауматски биланс.

22 граѓани настрадаа од “снежните радости“. Овој викенд во Клиничката болница  на преглед поради снегот и мразот доѓле 22 граѓани.По констатираните повреди 7 граѓани се задржани на ортопедија на лекување, а 15 по санирање на повредите се пуштени на домашно лекување.

Повеќе »

Граѓаните молат, да им бидат ослободени тротоарите.

Снегот наврна што наврна.Снегот се чистеше многу повеќе на коловозите.Снегот малку се чистеше од тротоарите.Снегот препрека, но уште поголема препрека се паркираните автомобили, камионети и други моторни возила , на самите тротоари.По иницијатива на граѓани, Радио Штип, не апелира, туку секојдневно ќе илустрира и пишува за неодговниот однос на одговорните …

Повеќе »