Почетна / Спорт

Спорт

Мурињо половина Јунајтед го сака во Рома

Жозе Мурињо од идната сезона ќе работи на кормилото на Рома. „Римјаните“ отвораат нова страница со искусниот португалски стратег на клупата, добил ветување дека ќе сторат се за да му обезбедат квалитетни засилувања, па веќе почнаа да кружат информации околу играчите кои Жозе би требало да ги добие во текот …

Повеќе »

Втора лига нема да игра на “Распен петок“.

Наместо во петок, како што беше најавено, сите средби и во Вторите лиги ќе се играат во сабота..Дадена е можност во меѓувреме да се изврши тестирањето од Ковид 19 на сите екипи во Вторите лиги . Клубовите се информирани дека сите средби и во двете втори лиги, како и Првата …

Повеќе »

ЕМИЛ ПАВЛОВ ВО ЛИСАБОН –УШТЕ ЕДЕН НАСТАП ВО ПРЕМИЕР КАРАТЕ ЛИГАТА

Утре, четврток, за Лисабон, Португалија, патува најдобриот спортист на ,Македонија, Емил Павлов и неколку македонски карате репрезентаитвци . Во Лисабон се одржува Премиер светската лига . На 3о април, во петок на паркетот треба да се појави и Емил Павлов. Тој ќе се појави во категоријата минус 60 килограми. Патем …

Повеќе »

Злато и бронза на “Гладијаторот“ Никола Нацев

Во Србија се одржа меѓународниот турнир Трофеј Белград. Учествуваа репрезентации од екс југословенските простори. Континуитетот на успеси ги продолжи Никола Нацев , предводен од познатиот тренер Шенол Асанов. Во својата категорија плус 94 килограми, поинт фајт плус 94 кгд, Никола Нацев заслужено стигна до првото место и златниот медал. Немаше …

Повеќе »

“Астибо“-футсал, лош домаќин.

Во рамките на 12 коло во Штип требаше да се одигра средбата Астибо-Црна Река, во Првата футсал лига. Во Штип дојдоа службените лица судијата Марјан Младеновски, од Скопје делегатот од Виница, гостинските фудбалери. Но, ги немаше домашните фудбалери. Гостите и службените лица дојдоа во Штип, никој не ги извести дека …

Повеќе »

Брегалница уверлива против Плачковица

Пријателски фудбалски натпревар во Дојран БРЕГАЛНИЦА- ПЛАЧКОВИЦА 5-0 (4-0) Брегалница Петровски, Мирчевски, Д. Стојанов, Манев, Николовски, Бакрачевски, Ацковски, Дујовски,.М. Стојанов, Додев, Кудијан брегалница- Плачковица 22 м 2-0 , стрелци Дарко. Стојкаов и Мартин Стојанов, Кудијан и Додев 4-0, 38 м, Наумов во 50 м. Доминација на Брегалница во првите 45 …

Повеќе »

Почна делењето на буџетот за спортски екипи

Комисијата за спорт при  Советот на општината Штип денеска ги разгледуваше барањата за финансиска помош  на спортски клубови.Одлучено е на Тенискиот клуб “Триумф“ да му бидат доделени 15.000 денари , всушнот клубот толу пари бараше за плаќање на котизацијата за натпревари. Комисијата по барањето на Одбојкарскиот клуб УГД Студент одлучи …

Повеќе »

Младата фудбалска репрезентација ги заврши подготовките

Завршија подготовките на македонскатра фудбалска репрезентација до 19 години во Анталија. Во последната средба на подготовките, македонската репрезентација ја совлчадфа Молдавија со 1-0. Во македонската репрезентација играа и двајца штипјани, кои потекнуваат од школата на Брегалница- Иван Николов,. кој сега ги брани боите на Академија Пандев и Кире Новаков, голман …

Повеќе »

Брегалница загуби од Раднички(Сремска Митровица)

Првото полувреме заврши со водство на Раднички од 1-0, со гол постигнат уште во петата минута. По грешка на Митрев, гостите дојдоа до водство. Голот што беше постигнат во 5 минута го одлучи победникот на средбата, Брегалница имаше, и во првото и во второто полувреме, неколку стонастотни шанси. Додев ја …

Повеќе »

Одбојка:Девојките на УГД Студент играат во Струмица.

Утре почнува пролетната сезона за одбојкарите .Утре се играат осминафиналните средби Женската екипа  на УГД Студент играа со Наковски Волеј во Струмица, додека мажите на УГД Штип се слободни, директно се пласираа во четвртфиналето на Купот. Во осминафиналето се игра само една средба. Значи, штипјанки утре во Струмица ќе имаат …

Повеќе »