Почетна / Свет

Свет

Британците против Шкотите

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека повеќето Британци сметаат дека сега не е момент за нов референдум за независност на Шкотска, пренесува Гардијан.Во Шкотска претстојат регионални избори. По нив ќе се увиди колку ќе бидат активни преговорите за втор референдум за Шкотска. Се очекува Шкотската национална партија да победи на …

Повеќе »

Сопственик на златарница ги уби ограбувачите.

Двајца разбојници се убиени во обид за ограбување на златарница во селото Гринзане Кавур во италијанскиот регион Пидмонт, пренесува Би-би-си повикувајќи се на италијанските медиуми. Сопственикот отворил оган откако тројца вооружени разбојници вчера провалиле во дуќанот. Двајца умреле на улица, а третиот бил ранет во ногата и подоцна уапсен. Началникот …

Повеќе »

Русија и САД , бетер од студената војна.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека односите меѓу Русија и Соединетите држави сега се полоши отколку за време на Студената војна поради недостаток на меѓусебно почитување. Лавров рече дека Москва е подготвена да ги нормализира односите со Вашингтон, но дека САД треба да престанат да дејствуваат …

Повеќе »

“Fazer” подготвува антиковид апче.

Пилулата може да спречи тешка форма на ковид-19 или може да биде втора линија на одбрана во случај да се појави имуноотпорен вид на вирусот Пилулата на Фајзер што спречува ковид-19 би можела да биде достапна до крајот на годината доколку се докажат успешни испитувања врз луѓе спроведени во САД …

Повеќе »

“Lockdown“ еден месец за малолетници

Уште една „lockdown“ забава што се одржала во саботата во Антверпен, овој пат организирана од страна на малолетни лица, резултираше со домашен притвор за седумтемина организатори. Белгиската полиција ги уапсила седумте организатори на оваа „ковид забава“ во саботата вечер. Тие ја поминале ноќта во полициска станица и однесени се пред …

Повеќе »

Запленета дрога вредна 260 милиони евра

Во италијанското пристаниште на Тиренското Море, Џоја Тауро, во провинцијата Калабрија, полицијата за помалку од седум дена заплени 1.300 килограми чист кокаин, пишува весникот „Ил Фато котодијано“. Дрогата била скриена во контејнери со кафе, смрзнато месо и егзотично овошје од Јужна Америка.   Како што соопшти полицијата, два контејнера биле …

Повеќе »

1.500 евра плус за медицинскиот персонал.

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан предвидува 1.500 евра бонус за повеќето луѓе кои работат во германскиот јавен здравствен систем. Според медиумите од групацијата „Функе“, германската Влада ќе издвои вкупно 450 милиони евра за оваа намена, јави Бгнес. Премијата ќе биде исплатена не само на медицинскиот персонал, туку и на …

Повеќе »

“Тоа е свињарија“.

На седница на германската влада, вицеканцеларот Олаф Шолц оценил дека „набавката на вакцини (во ЕУ) е посрано спроведена“, пренесе Дејли Мејл. Тој ја критикуваше стратегијата за набавка на вакцини на Урсула фон дер Лајен и рече дека Берлин не може „да дозволи ова да се повтори“. Тој рекол дека лично нема …

Повеќе »

Ракот уби повеќе луѓе , отколку Ковид 19

Европската комисија денеска го презентираше Европскиот план за борба против ракот, кој се базира на новиот пристап на ЕУ кон превенција, лекување и закрепнување од последиците од оваа болест. Во Брисел наведуваат дека Европскиот план за борба против ракот е здравствен, научен, политички и оперативен приоритет на ЕУ, за што …

Повеќе »

Егзекутиран кинески банкар

Кинеските медиуми соопштија дека Лаи Ксиаомин е погубен, само неколку недели откако беше осуден на смрт за земање екстремно големи износи на мито, како и за бигамија. Поранешниот претседател на државната компанија за управување со средства “Хуаронг Асет Менаџмент Ко”, бил обвинет за обид да земе мито на износ од …

Повеќе »