Почетна / Занимливости

Занимливости

“Доѓи Гејтсе, да остаримо заједно“, повика Неда Украден

Популарната пејачка Неда Украден се пошегува на социјалните мрежи со понудата за милијардерот Бил Гејтс, кој објави дека се разведува со сопругата Мелинда. Не сакајќи да загуби ниту секунда време, поп-пејачката штом ја прочитала веста за разводот, веднаш му оставила коментар на Инстаграм, кој, разбирливо, го пренесоа медиумите во Србија.

Повеќе »

Лабави мерки -зголемена побарувачка за кондоми

Продажбата на кондоми во земјите кои ги олеснуваат мерките против короната почнува да расте. Ова го објави копманијата „Рекит“, во чија сопственост е брендот „Дурекс“. Компанијата пријави двоцифрен пораст на продажбата на овие кондоми во првото тримесечје од 2021, во споредба со истиот период лани. Според компанијата, побарувачката за производите за …

Повеќе »

Карлеуша подобра “мачка“ од Џеј Ло

Јелена Карлеуша објави на својот профил на Инстаграм натпис од портал с наслов „Дали сме лицемери кога голата Џеј Ло ни е одлична, а голата Карлеуша не е“, во која се вели дека пејачката и актерка Џенифер Лопез е пофалена од сите кога се соблекува и става фотографии каде таа …

Повеќе »

300 милиони долари е “дебела“ Парис Хилтон

Парис Хилтон е најпозната како наследничка на прочуениот луксузен ланец на хотели Хилтон, кој ‘тежи’ 300 милиони долари. Иако си ја пробала среќата во актерството и музиката, ниту една од тие кариери не била за неа. Парис почнала да заработува преку ријалити шоуто „The Simple Life“ од 2003-та до 2007-ма …

Повеќе »

“Мерцедес“ повлекува милион возила со фабричка грешка

Германскиот автомобилски гигант утврдил дека, во некои од нивните возила, привременото прекинување на струјата на модулот за комуникација предизвикано од сообраќајна несреќа може да испрати погрешна локација на возилото до базата, изјави портпаролот на компанијата за „Инсајдер“. Тој исто така потврди дека другите функции на автоматските и рачните системи за …

Повеќе »

Институциите од култура, нема да добијат скршена пара за реконструкции.

Националните институции за култура во Штип, нема да добијат скршена пара за изградба реконструкција или санација на објектите.Чудно е однесувањето на Министерството за култура, кога во два наврати лично министерката за култура Ирена Стефоска правеше увид.Најкритична е состојбата со Домот на културата “Ацо Шопов, каде кровот протекува, има недефинирана  статика, …

Повеќе »

Елтон Џон, и Мајкл Кејн против вакцинирањето

Пејачот Елтон Џон и актерот Мајкл Кејн снимија комична реклама за да ги охрабрат своите обожаватели да се вакцинираат против Ковид-19. Во рекламата Џон (73) прави пародија на својот углед и се преправа дека е на аудиција, а жирито ги критикува неговите актерски способности. Кејн (87) се потсмева самиот на …

Повеќе »

Нема “Евровизија“ по старо.

Европската радиотелевизиска унија (ЕБУ) објави новост во врска со овогодинешниот Еуросонг кој би требало да се оддржи во Ротердам. Откако минатата година беше откажан поради пандемијата од коронавирусот, организаторите се погрижија оваа година да не дојде до таков расплет, пишува хрватски „Индекс“. Уште на есен понудија неколку можни сценарија за …

Повеќе »

Јадете лук да “пукате“ од здравје.

1) Лукот е извор на компоненти со моќно лековито дејство и е густо-нутритивна храна Лукот е најпознат по алицинот, компонента на која се правени бројни истражувања и се утврдени низа на позитивни дејства по здравјето на човекот. Најголеми количества алицин има кога лукот е сосем свеж, а потоа тие постепено опаѓаат, бидејќи …

Повеќе »