Почетна / Занимливости / “Facebook“ против лажна политичка пропаганда.

“Facebook“ против лажна политичка пропаганда.

Со месеци компанијата „Фејсбук“ се соочува со критики поради покажувањето на политичките реклами на својата мрежа, дури и таквите во кои има лага и пропаганда.Во обид да ги смени нештата, компанијата вели дека ќе им дозволи на корисниците во САД да одберат да не гледаат реклами за општествени проблеми, избори или политика од политички кандидати или партии на „Фејсбук“ и „Инстаграм“. Оваа опција прво ќе биде достапна за мала група корисници, а во следните недели ќе ја имаат сите во САД. Потоа ќе биде достапна во повеќе земји.- Секој сака политичарите да бидат одговорни за она што го кажале и знам дека многу луѓе сакаат да модерираме и отстрануваме повеќе од ваквите содржини – напишал Марк Закерберг, извршен директор на „Фејсбук“.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Америка и законите.Тие и натаму си играат каубојци.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека Соединетите Американски Држави, пред …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *