Почетна / Избор на Уредникот / Споменик на Горан Стефановски во Дебар Маало.

Споменик на Горан Стефановски во Дебар Маало.

По  иницијатива на МАНУ, на триаголниот парк спроти ресторанот „Идадија“ во Дебар Маало, свое спомен обележје ќе добие неодамна починатиот драматург и член на Академијата  Горан Стефановски.

Стефановски почина на 27 ноември, на 66-годишна возраст, по кратко но тешко боледување, во Кантербери, Велика Британија, каде ги помина последните две децении од животот. По негова желба, неговата пепел ќе „почива“ во водите на Охридското Езеро.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во НУЦК “Ацо Шопов“, детерминирани сите програми

Поради тетовската трагедија и деновите на жалост, во Националната установа “Центар за култура“ се откажани …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *